Chiefs of Signal


1880 - 1947    1947 - Present


Major General Robert E. Gray


1991 - 1994

Robert E. Gray received his commission as a Signal Corps second lieutenant after graduating from Fort Gordon's Signal Corps Officer Candidate School in May 1966. He attended the Microwave Radio Officers course at Fort Monmouth and subsequently served as communications officer to the 56th Field Artillery Group (Pershing) in Schwaebisch Gmuend, Germany.  From 1967 to 1968, Gray was concurrently HHB commander and brigade Signal officer for the reorganized Pershing Brigade Headquarters. He served from 1968 to 1969, as commander of Company C, 97th Signal Battalion, Mannheim, Germany

 

In July 1969, Gray joined the 101st Airborne Division (Air Assault) in Vietnam as a brigade communications officer. He later assumed command of Company A, 501st Signal, 101st Airborne Division (Air Assault). Returning from Vietnam in July 1970. Gray attended the Signal Officers Advanced Course at Fort Monmouth, graduating in June 1971. From June 1971, until his graduation in June 1973, Gray attended Ohio State University. Then assigned to the Defense Intelligence Agency (DIA) in Washington, DC, Gray served as Plans and Operations Officer of the Computer Security Branch in the Directorate of Security and later as the DIA Staff Communications Officer in the Communications Directorate.

 

In July 1976, Gray attended the Command and General Staff College, graduating in June 1977. He then was Executive Officer to the 50th Signal Battalion (Airborne Corps) at Fort Bragg. In November 1978, he joined the staff of Headquarters XVIII Airborne as Chief, Readiness Command Plans Branch, in the Office of the Assistant Chief of Staff, G3. In June 1980, Gray took command of Fort Bragg's 82d Signal Battalion, 82d Airborne Division. Completing that command in June 1983, Gray attended the United States Army War College, Carlisle Barracks, Pennsylvania, graduating in June 1984. He was then assigned to the C3I Directorate of the United States Army Combat Developments Activity, U. S. Army Combined Arms Center, Fort Leavenworth as the Chief, Command, Control and Communications Division and later as the Director of C3I.

 

Following an assignment as Commander, 35th Signal Brigade, XVIII Airborne Corps, From November 1988 - May 1990, Gray was Deputy Commander/Assistant Commandant of the US Army Signal Center and Fort Gordon. He then became Deputy Director for Plans, Programs and Systems, Office of the Secretary of the Army. BG Gray returned to the Signal Center, as its commander, on 14 August 1991. On 18 November 1991, he was promoted to major general.

 

MG Gray's decorations and awards include the Legion of Merit, Bronze Star, Meritorious Service Medal with three Oak Leaf Clusters, Air Medal, Army Commendation Medal with one Oak Leaf Cluster, Good Conduct Medal, National Defense Service Medal, Vietnam Service Medal, and the Master Parachutist Badge.

 

 

 


 





This is an offical U.S. Army Site |


Report             iSalute Link